PEDAGOGISK HANDLEDNING, Fortsättningskurs 15 sp

Målgrupp och förkunskaper
Kursen lämpar sig för personer inom utbildningssektorn, social- och hälsovården och andra områden där man handleder/leder andra. Deltagande kräver avlagd grundkurs i Pedagogisk handledning, samt avlagda prestationer av delkurserna i bestämd studieordning (se nedan).

 

DEL 1:  Utvidgad handledningsteori, 5 sp 

Tidpunkt i Hangö 5-6.6, 7-8.8 2009 kl 16-20, 9-15

Föreläsare FL, lärare/arbetshandledare Lilian Rönnqvist

Mål
Deltagarna får en fördjupad inblick i olika handledningsteorier och tillämpning av dessa i olika typer av handledning samt förståelse för betydelsen av handledarens egen självkännedom och medvetenhet om vad som styr det egna handlandet.

Innheåll och omfattning
Del 1 består av två moduler. Modul 1: Olika handledningsmodeller och -teorier. Utmaningar i handledning av och med grupper. Denna modul fokuserar på att utveckla färdigheter i och kunskap om handledning generellt och om handledning av och med grupper speciellt. Modul 2: Handledarens inre rum. Handledarens självkännedom och personliga mognad.

Del 1 omfattar 20h närstudiedagar (2 + 2 dagar).

Arbetssätt
Föreläsningar med övningar, distansuppgifter, litteraturstudier i kvalitetscirklar, rapportering vid seminarium.


DEL 2:  Perspektiv på kvalitet i handledning. Reflektion som etiskt 'kärnvärde', 5 sp

Tidpunkt på G18 2-3.10 2009 kl 16.15-20, 9.15-15

Föreläsare Karin Söndenå från Norge

Mål
Kursdeltagarna tillägnar sig en fördjupad reflektionskompetens i handledningsarbetet och får en djupare förståelse av praxis, reflektion och didaktisk sensibilitet som grund för utveckling av handledaridentiteten och egen bedömningsförmåga i framtida handledningsarbete.

DEL 2 förutsätter att man tidigare avlagt 10 sp i Pedagogisk handledning + 5 sp i utvidgad handledningsteori.

Innehåll och omfattning
Del 2 består av en modul. Föreläsaren Kari Söndenå beskriver kursen: 'I denna inngår forlesningar som omhandler refleksjon i relasjon til ulike forståelser av praksis, heholdsvis som techne og praxis som phronesis. Kritisk tenkning og refleksjon som etisk kjereverdi blir diskutert i relasjon til phronesisbegrepet og videre til begreper som demokrati og danning (bildning). Skrivning og tekstproduksjon som metode for refleksjon vil bli vektlagt'.

Del 2 omfattar 10h närstudier på två dagar.

DEL 3:  Seminarium kring handledning i teori och praktik, 5 sp

Tidpunkt på G18 27-28.11 2009 kl 16.15-20, 9.15-15

Föreläsare FL, lärare/arbetshandledare Lilian Rönnqvist

Mål
Att deltagarna dokumenterar praktisk erfarenhet av handledning samt producerar kunskap om något tema inom handledning, baserad på egna erfarenheter och litteratur. Del 2 förutsätter att man tidigare avlagt 10 sp i Peagogisk handledning + 5 sp i Utvidgad handledningsteori + 5 sp i Perspektiv på kvalitet i handeldning.

Innehåll och omfatting
Genomförande av egen handledning (10h) under tiden mellan del 2 och 3. Handledningen bör helst ske både enskilt och i grupp. Det skriftliga arbetet bör omfatta högst 5 A4-sidor, lämnas in till kursansvarig och presenteras muntligt vid hela kurshelhetens avslutningsseminarium, antingen i smågrupper eller i storgrupp. Varje deltagare förbereder minst tre diskussionsfrågor.

Del 3 omfattar 10h ledd undervisning.

Arbetssätt
Varje deltagare genomför egen handledning på 10h (i grupp och / eller enskilt). Handledningspraktiken fungerar som underlag för en skriftlig analys av och reflektion kring en av deltagaren själv vald teoretisk aspekt av handledning (med referens till relevant litteratur).

Prestationskrav och bedömning
Genomförda handledningstillfällen samt presentation av skriftlig dokumentation av dessa. Aktivt deltagande vid närstudietillfället.

 
Copyright © Hangö sommaruni 2010
Planning and design: SydWeb